در آداب کمک خواستن

۱/ اگر در انجام کاری به کمک کسی نیاز داریم باید محترمانه از او تقاضای کمک کنیم .

۲/ غالب افراد جواب مثبتشان دو معنی دارد ، یا مایل به کمک هستند و یا درگیر تعارف و رودرواسی ، تا حد امکان سعی کنیم دیگران را تحت فشار رودرواسی قرار ندهیم و اگر هم متوجه شدیم طرف مقابل سر تعارفات مرسوم به کمک خواهیمان جواب مثبت داده سعی کنیم به طریقی بی خیال او بشویم و موجبات اذیت شدنش را فراهم نکنیم .

۳/ ناگفته پیداست که وقتی جواب مثبت طرف مقابل اینقدر نیاز به احتیاط دارد جواب نه او خیلی خیلی مهمتر است ، آدم باشیم و وقتی کسی امکان کمک کردن به ما را ندارد با اصرار و تکرار و چرب زبانی وی را مجبور به قبول درخواستمان نکنیم .

۴/ بپذیریم که کار شخصی هر کس برای او دارای اولویت است ، اگر کاری را به کسی محول می کنیم توقع نداشته باشیم کار و زندگی خودش را ول کند و بچسبد به کار ما ، اگر واقعا دارای اولویت بالایی است بهتر است خودمان آن کار را انجام دهیم .

۵/ قبول کنیم که حتی خودمان هم بعضی وقت ها کارمان را سر موقع یا با کیفیت مورد انتظارنمی توانیم انجام بدهیم ، پس طبیعی است که همچین توقعی از دیگران بیجا است ، کسی که قبول کرده کاری را در جهت کمک به ما انجام دهد هیچ بدهکاری به ما ندارد که حالا اگر کار انجام نشد بخواهیم نق بزنیم و اوقات تلخی کنیم .

  • خلاصه این که آدم باشیم .

بازدیدها: 178

3+

3 پاسخ به “در آداب کمک خواستن”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *